Matknat på Möllan

Idag knatade Lisa och jag runt på Möllan, tänk så mycket mat och intryck! På bilden ser ni dagens skörd, ovanligt sällsam tack vare Matälskar-Lisas tips. Tyvärr saknas den vackra burken innehållandes thaichilipasta med torkade räkor, jag gillar faktiskt sådana. Mockköttet ska provsmakas med Patrik liksom de andra godsakerna som jag återkommer till. Lisa handlade mycket mer som säkert kommer att nå oss alla från en blogg inom kort.

Efter att vi skilts åt återvände jag till Möllans ost eftersom jag inte kunde sluta tänka på två av ostarna vi provade. Även ostar har säsonger så det är roligt att besöka ostaffären regelbundet och se vad som finns. Den ena osten har jag glömt namnet på men litar på Lisa, det andra köpet avslöjar jag inte mer om än ledtrådarna marsmjölk och Katarina av Medici.

Tack för idag!

Kommentarer

8 svar till ”Matknat på Möllan”

  1. Men Sofia, så lite får du inte berätta. Ostarna ser jättegoda ut. Vad är det röda i påsen, torkad chili? Och vad är det i konserven? berätta!

  2. Tvärr, jag har munkavle! Jag teasar lite så får vi hoppas att Lisa skriver om det på någon blogg…

    Men ok då, i den röda påsen är det Mock Beef Jerky med chilismak som jag och P har käkat upp redan. I den vita påsen är det ungerskt paprikapulver.

    När det gäller ostarna har du fått en ledtråd redan så du får gå dit och fråga, den andra osten börjar på P och tänk säsong!

  3. argh, jag vill inte ens ha några ostar, jag blir bara så himla nyfiken när jag inte får veta. nu kommer jag gå dit bara för det. som ett fån kommer jag stå där med mina ledtrådar.

  4. Oj, jag är ledsen att jag inte reagerade tidigare, men grattis till köttpåsen! Härligt att ha dig på vår sida. Du kommer bli så lycklig.

  5. jag råkade radera min egen kommentar, är fortfarande lycklig men vet inte om jag är så smart trots fiskätandet och mockköttet, jadi jada jado… så kan det gå

  6. Johanna

    Har du börjat äta kött? Jag tänkte först att mockkött är någon form av låtsas kött. berätta mer! och du är redan så smart så jag tror inte fisk och kött kan göra mycket mer!

  7. Marie

    Åh! Det ser fantastiskt gott ut. Hoppas få läsa mer om ostarna snart.

  8. Johanna, din smarting, du behöver inte oroa dig! Se testrapporten.